Další hračka do mé sbírky EBAYových nákupů. Tentokráte jsem se rozhodl pořešit odvětrávání počítačové bedny. Dobrý den, po nákupu údajně velmi tichého ventilátoru Acutake ACU-FAN1Pro jsem zjistil že i se silikonovou podložkou strašně vibruje. Zdravím všechny, jelikož se nudím, chci si zbastlit PWM regulátor k ventilátoru v PC. Vím, že se tady možná najdou tací, co mi řeknou, ať se nemontuju do něčeho, čemu nerozmím.
Takové jedince prosím, ať mě ignorují. Experimentoval jsem s jednoduchým obvodem regulace otáček ventilátoru , využívající timer 55 ale nebylo to ono. Potom jsem našel datasheet obvodu TC642. Protože život je krátký a nemá proto smysl objevovat již dávno objevené, použil jsem ho pro konstrukci požadovaného regulátoru.
Zatímco lineární prostě snižuje napětí, PWM regulace posílá plné napětí, ale pouze nárazově v pulzech. Díky tomu lze dosáhnout daleko nižších otáček (u lineární regulace musíme dbát na počáteční roztočení ventilátoru ) a tepelná ztrátovost je zanedbatelná. Na druhou stranu není možné přesné měření. Přestože konektor u ventilátoru je větší než na základní desce, zobáčky jsou ve stejné vzdálenosti a tudiž jej lze do základní desky zasunout. Pouze vodič PWM od ventilátoru bude ve vzduchu (viz. obrázek) a tudiž ventilátor poběží stále na maximální otáčky.
U většiny základních desek také není. PWM ) regulace oproti tomu funguje na naprosto ODLISNEM principu: K cernemu a ke zlutemu vodici neni nic moc co dodavat. Cerny je opet zem a zluty opet snima pocet otacek ventilatoru. Ovsem nyni prichazi ZASADNI rozdil. Ve vodici CERVENEM je pri PWM regulaci pritomno NONSTOP napeti 12V.
Manuální regulace otáček ventilátoru pomocí potenciometru, PCI záslepka s alarmem, rozsah 5-12V, 3-pinový konektor. Ideální stav by byl takový, že PC se uchladí zcela úplně samo, bez jakýchkoliv přídavných zařízeních, které produkují hluk. Je pravda, že i takový počítač lze postavit, ale cena je opravdu neúměrná přínosu pasivní sestavy. Na webu lze nalézt celou řadu různě složitých zapojení, které řeší také regulaci v závislosti na teplotě, rozběh ventilátoru , apod. Možností je i zakoupení již hotového regulátoru.
Ahoj, v Biosu mám u nastavení regulace otáček ventilátorů režimy - PWM a DC. Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, co to znamená, respektive jaký je mezi nimi rozdíl? Trying to rescue a GPU cooling system containing a 12V 4-wire fan using a PWM signal from ATtinyand reading a voltage from ADC from a potentiometer knob. Ultimately building a 4-wire fan.
Rotor má speciálně navržené lopatky pro zajištění maximálně tichého chodu. Vyznačuje se především. Unsubscribe from MafiaGlass TV? Free Shipping Available.
Pokud potřebujete řídit otáčky stejnosměrného motoru, můžete využít toto obvyklé zapojení pulzně šířkové regulace - PWM. Já jsem jej využil pro řízení stěračového motorku k otáčení bydla grilu. Při napájení z 12V akumulátoru lze vynechat transformátor, diodový můstek a stabilizátor, tak jak je tomu na.
PWM (pulsně šířková modulace) regulátor stejnosměrného napětí. Je malý, plně funkční a za málo peněz hotový a to bez práce. To vše díky regulátoru otáček. Navíc, ovládacím kolečkem je možné kontrolovat nejen rychlost otáček, ale i vypnutí a zapnutí ventilátoru.
Jako vůbec první regulátor na světě dokáže přizpůsobovat otáčky řízené pomocí PWM ovládání základní desky, stejně jako nastavovat libovolné dle požadavku uživatele. Noctua NF-A4xFLX (12V) Kvalitní tichý ventilátor bez PWM regulace. Regulátor tak dokáže být i dálkovým ovladačem ventilátoru. SSOložisko zajistí bezproblémový chod a dlouhou životnost ventilátoru.
Pro napájení slouží 3-pin konektor. Chci se zeptat na nějakou dobrou variantu, jak regulovat otáčky asynchroního motoru, konkrétně se jedná o motor ventilátoru u digestoře, frekvenční měnič je varianta dost drahá, na druhou stranu jsem slyšel myšlenku, že je možnost regulace pomocí stmívače na světla, nebo jiným potenciometrem, ale nejsem si jist jestli z podstaty motoru jsou otáčky na napětí závislé.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.