Broušení nožů, jak nabrousit nuž. Unsubscribe from Lakous24? Instinktivně budete čepel nadzdvihovat, dokud neucítíte a neuvidíte, jak se čepel ostří.
To vede k tomu, že budete brousit pod větším úhlem. Směrem k ostří se tak čepel bude méně a méně zužovat, takže čím déle budete brousit , tím bude tupější. Ukázka, jak správně nabrousit kuchyňský nůž na kameni. Oba byly před natáčením ponořeny na cca 10. Používám běžnou tescomu již řadu let a domácím broušením lze stále s tímto nožem výborně krájet i holit.
Víte, jak správně nabrousit nůž a pod jakým úhlem bychom jej měli správně brousit ? Poradíme vám jak brousit ocílkou i klasickým brouskem na nože. A jak jsou na tom keramické nože? Jsou opravdu tak úžasné?
Osvědčená klasika – brusný kámen. Pokud se naučíte brousit nože pomocí brousku, budete je mít vždy ostré. Na brousku totiž nože nabrousíte velmi kvalitně, musíte ale dodržet základní postup. V první řadě si musíte pořídit brusný kámen.
O kvalitní nože je třeba řádně pečovat. Nabrousit nůž ocílkou byste měli aspoň jednou týdně. Pokud máte pocit, že nůž svou ostrost ztrácí a osvěžení ocílkou. Nože by se měly obtahovat ocílkou správně před každým použitím. V kuchařských školách učí obtahování ocílkou všechny kuchaře hned na začátku.
Patří to totiž k základním dovednostem, bez nichž správný kuchař nemůže. Obecně platí, že správně naostřený nůž stačí pouze doostřovat doma ocílkou. Tu je dobré používat zhruba jednou týdně.
Jak často brousit nože. U správně nabroušeného nože se zvyšuje jeho ostrost i životnost. Když však nůž ani po použití ocílky nevykazuje správnou ostrost, je důležité k důkladnému. I keramické nože, přestože jsou velmi tvrdé, se časem otupí.
Na jejich naostření lze použít brousky diamantové, ty jsou ještě tvrdší než keramika. Brousit můžete jednou nebo dvěma rukama, záleží zcela na Vás. Na nůž nemusíte hodně tlačit, případně uděláte jen více obtahů. Doporučuje pro vlastní ochranu použít při broušení rukavice. Nůž přiložte na kámen a jedním tahem od jeho konce k druhému, libovolným pohybem čepel brousím po kameni.
Brousit začněte od špice ocílky, abyste špičkou nože končili někde uprostřed. Ocílku uchopte do levé ruky, aby ocelová zábrana na konci tzv. Pravou rukou uchopte pevně rukojeť nože.
Kořen nože nasaďte na špičku ocílky a mírným tlakem nůž veďte proti ostří až na konec ocílky, abyste nakonec skončili u špičky. Dávejte pozor, abyste neodebírali příliš velké množství materiálu. Po nabroušení si připravte šroubovák a otočte jej madlem směrem dolů. Na dřík následně nasuňte celý nůž středovým otvorem a sledujte, na kterou stranu ostří táhne.
Asi ale trochu zapáčil ostřím a tak byly na noži malé zoubky a byl samozřejmě i tupej jako kopyto, zkoušel jsem ho brousit vším možným a zarovnal jsem ty malý zoubky, bohužel ho však nedokážu vybrousit do. Klasická technika, jak ji popisuje šéfkuchař, se učí na každé kuchařské škole, proto zkušeného profesionála nenapadne uvažovat o alternativách, má ji prostě v ruce“. V praxi se ale vidí i jiné způsoby: mnozí si raději ocílku postaví špičkou na prkénko a pod doporučeným úhlem obtahují ostří směrem dolů k.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.